ŞAMPİYON BOKSÖRLE GÜNDEME DAİR

ŞAMPİYON BOKSÖRLE GÜNDEME DAİR 

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi ve 2016 sezonu Avrupa Genç Kadınlar Boks Şampiyonası birincisi Milli Boksör Çağla Aluç boks severler için açıklamalarda bulundu.

 Tecrübeli Boksör Çağla Aluç, ‘’Yaşamkent İlker Spor’da başarılı olacağıma inanıyorum. Buranın hem sporcusu hem antrenörü olmak benim için tarif edilemez bir duygu. Kazanmak ve öğrencilerimi motive etmek için elimden geleni yapacağım.’’ dedi.

BURNUM KIRILIR DİYE KORKTUM

Boksörlüğe başlangıcının bir tesadüf olduğundan bahseden Çağla Aluç, ‘’ Normalde futbol oynuyordum. Abimle kantinde itişirken bizi boks antrenörü görmüş, ailemle iletişime geçmiş. Ailem bana söylediğinde ben olmaz burnum kırılır, yapamam dedim. Sonunda ikna edildim, antrenmana gittim. Baktım başarılı oluyorum, yapabiliyorum devam ettim.’’  şeklinde konuştu. Kendini geliştirmenin sonunun olmadığını belirten Aluç, ‘’Antrenörlük yapmanın en güzel yanı hem öğreniyor, öğretiyorum. Bu benim içinde avantaj. Kendimi geliştiriyorum. Pandemi de bazı şeyleri etkiledi tabi, aktif maç olmadığı için antrenmanlarımı fazla yapamıyorum. Maç zamanına göre ya da maçtan öncesine göre ayarlıyorum. Maç olursa günde 3 antrenmanla sürdürüyorum. Akşamları mutlaka eldiven çalışması yapıyorum.‘’ dedi.

 AĞIRLIK YÜKLEMEYİ YARARLI BULMUYORUM

Antrenmanlarının gidişatından bahseden Aluç, ” Ben çabuk bir boksör değilim fakat güçlü bir boksörüm. Çabukluğumu kendi sıkletimdeki sporculara göre geliştirmesi gerekilecek düzeyde.  Çok mu kötüyüm, hayır kötü değilim. Türkiye olarak değil de Yurtdışına oranla kendimi gözlemliyorum. Yurtdışındaki sporcular çok çabuk ve seri.  Bu yüzden çabukluk antrenmanlarına çok önem veriyorum.’’ Aluç, sözlerine bir örnekle devam etti ‘’ Muhammed Ali’nin bir sözü vardır, antrenmanın her saniyesinden nefret ederim ama yapmak zorundayım diye, tam olarak benim için de bu söz konusu. Antrenmanlar sıkıyor beni, fakat ringe çık sabaha kadar dövüş deseler yaparım. Öğrencilerimle antrenmanları seveceğime inanıyorum. Haftada bir güç antrenmanı yapıyorum, Onu da kendi vücut ağırlığımla yapıyorum. Ağırlık yüklemeyi faydalı bulmuyorum.’’ diye konuştu.

MEHTER MARŞI İLE MOTİVE OLURUM

Şu ana kadar sayısız maça çıktığını belirten Aluç, ‘’ Maçlara çıkarken mutlaka kendimi motive ederim. Türkiye’de ki maçlarımda mehter marşını açtırırım. Dünya ve Avrupa şampiyonalarında ise ses bombamı yanımda götürürüm. Mehter marşını açar dinlerim. Benim en büyük motivem ve totemimdir.’’ İfadelerini kullandı.

 HER KADIN KENDİNİ SAVUNMASI GEREKİYOR

Milli sporcumuz Aluç, ‘’En başta kadınlarımızın kendini savunması gerekiyor. Maalesef yaşadığımız devir şu an bunu öğretiyor bizlere. Tek başına yürümenin bile tehlikeli olduğu bir dönemdeyiz. Kadınlarımıza boks olur, tekvando veya kıck boks olur. Hepsini tavsiye ediyorum. Boks aslında çok zevkli bir spor, stres atmanızı da sağlıyor. Ülkemizde bu spora önyargılı bakıldığını için ilgi gösterilmiyor. Spor olarak değil de daha çok dövüş olarak gözüküyor. Kadınlarımıza gelin boks öğrenelim çağrısı yapıyorum.’’ dedi.